Rotplats.
Video, skulptur och teckning
Josefine Östlund (f.1990 Eskilstuna) arbetar med skulptur, video, teckning och performance. Hon är baserad i Umeå sedan sin masterexamen vid Konsthögskolan, Umeå universitet år 2020.
Platser där stora arbetsmaskiner verkar; kalhygge, industriskrot, byggarbetsplats är startskottet. Jag fascineras av platsernas konstanta rörelse, förstörelse och konstruktion. Jag bygger upp skulpturer av maskinernas våldsamma materialflöde. Stubbarna på kalhygget jämrar sig, skriker. Metallen på skroten gnisslar och blöder olja. Ett slags sorgearbete ligger nära i processen. Jag väljer varsamt ut vilket material som ska få följa med mig till ateljén sedan sätts allt ihop tills dess former förnimmer mig om försoning och kraft. När jag tecknar befinner jag mig i ett mer mentalt tillstånd än fysiskt. Jag tänker mycket på linjerna. Marklinjerna och platsärren i landskapet från maskinerna.
I min sommarutställning Rotplats på Sjungaregården kommer jag bland annat att visa Expansion (II), en del av ett större projekt där jag iscensätter andra personer att agera i min arbetsmetod. Genom min Iphones kameralins följer jag en person i läderställ som försöker sortera elkablar på skroten. I videon sker ett försök till att fläta samman, organisera. Kabelberget, ett enda stort trassel av fragment från vad som tidigare varit byggnader i staden. Jag återkommer till förgängligheten om och om igen.